Zbliża się sezon grzewczy i czas, aby pomyśleć, jakie paliwo będzie można wykorzystać w piecach. Ekogroszek, to temat, który coraz częściej pojawia się w rozmowach na temat energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska ogrzewania. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, co to za materiał oraz jakie ma zastosowanie. Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, które jest produkowane z węgla kamiennego, ale w sposób bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny węgiel. Jest to efektywny i ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ekogroszku workowanego?
Ekogroszek – do czego służy?
Ekogroszek to paliwo stałe, które jest produkowane z wysokokalorycznego węgla kamiennego, o niskiej zawartości siarki, małej ilości wody i substancji niepalnych. Maksymalna wartość opałowa musi wynosić co najmniej 24 MJ/kg. W trakcie spalania ekogroszku powstaje znikoma ilość popiołu. Paliwo służy do produkcji energii cieplnej, jest wykorzystywane w kotłach retortowych. Ekogroszek stanowi doskonałe źródło ciepła zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i większych budynków, takich jak szkoły, urzędy, szpitale czy zakłady przemysłowe. Jego zaletą jest to, że może być wykorzystywany zarówno w nowoczesnych, jak i starszych instalacjach grzewczych.
Rodzaje ekogroszku
Producenci oferują kilka różnych rodzajów ekogroszku, które różnią się między innymi rozmiarami. Dokładne kwestie dotyczące granulacji ekogroszku reguluje Rozporządzenie Ministra Energii z 27 września 2018 r. Według przepisów dopuszczalna wielkość ziaren wynosi od 5 do 31,5 mm. Ekogroszek można podzielić na niskokaloryczny i wysokokaloryczny. Warto pamiętać, że im wyższa kaloryczność produktu, tym mniejsze zużycie paliwa. Dobrą jakość ma ekogroszek o kaloryczności 25-27 MJ/kg. Produkt może być sprzedawany na dwa sposoby, tzn. luzem lub jako ekogroszek pakowany. Ekogroszek workowany jest lepszym wyborem. Mimo że cena jest nieco wyższa, to tego rodzaju materiał opałowy dłużej zachowuje swoje właściwości oraz efektywność spalania. Węgiel workowany jest również łatwy do przewozu i magazynowania.
Zalety ekogroszku
Ekogroszek coraz częściej zastępuje inne paliwa stałe. Główne zalety, jakie ma ten produkt to:
- Niższe koszty ogrzewania – ekogroszek zachęca niską ceną, a to pozwala zmniejszyć wydatki na rachunki. Oczywiście ważne są odpowiednie parametry, wpływające na jakość produktu. Warto dodać, że na zakup pieca opalanego ekogroszkiem można otrzymać ulgi.
- Komfort użytkowania – paliwo o wysokiej kaloryczności nie wymaga częstego dokładania do pieca, a to jest bardziej komfortowe i pozwala zaoszczędzić czas. W nowoczesnych piecach paliwo wystarczy dołożyć raz na kilka dni. Dzięki temu, że można kupić ekogroszek workowany, w kotłowni jest czysto.
- Niski wpływ na środowisko – ekogroszek jest bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny węgiel, ponieważ zawiera mniej zanieczyszczeń. Podczas jego spalania do atmosfery dostaje się tylko niewielka ilość dwutlenku węgla oraz związków dwutlenku siarki.
- Wysoka wydajność cieplna – ekogroszek ma wysoką wartość opałową, co oznacza, że wydaje dużo ciepła w stosunku do ilości zużytego paliwa.
- Stabilna cena – cena ekogroszku jest zazwyczaj bardziej stabilna niż cena innych rodzajów opału, takich jak olej opałowy czy gaz. Ekogroszek workowany w niskiej cenie można kupić w wielu hurtowniach i składach węglowych.
- Łatwa dostępność – ekogroszek jest powszechnie dostępny, co sprawia, że jest wygodnym źródłem ciepła.
- Mniejsza ilość popiołu – spalanie paliwa, o którym mowa generuje mniejszą ilość popiołu w porównaniu do tradycyjnego węgla.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekogroszku?
Wybierając ekogroszek, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:
- Kaloryczność – warto wybierać ekogroszek o odpowiedniej kaloryczności, która ma wpływ na ilość zużytego surowica.
- Granulacja – ten parametr oznacza wielkość kawałków. Ekogroszek, którego ziarna mieszą się w przedziale od 5 do 25 mm, nadaje się do pieców z system podającym.
- Wilgotność – określa, ile wody znajduje się w paliwie. Najlepsza wilgotność to ok. 5%, ponieważ wtedy wydajność jest najwyższa. Wilgotność nie powinna być wyższa niż 15%.
- Spiekalność – oznacza ilość popiołu, jaka pozostanie po spaleniu ekogroszku. Jest oznaczana symbolem RI. Spiekalność dobrego ekogroszku nie powinna być wyższa niż 10 RI.
- Niska zawartość siarki – dobrej jakości ekogroszek powinien mieć śladowe ilości siarki, do 0,7%. Składnik ten jest szkodliwy dla ludzi oraz środowiska naturalnego.
- Dostawca – warto wybierać renomowanych dostawców ekogroszku, co pozwoli mieć pewność, że oferowany produkt jest wysokiej jakości.
Ekogroszek to efektywne i ekologiczne paliwo, które doskonale nadaje się do ogrzewania domów i innych budynków. Jego liczne zalety, takie jak niski wpływ na środowisko, wysoka wydajność cieplna i stabilna cena, sprawiają, że jest coraz popularniejszym wyborem w dziedzinie ogrzewania. Przy wyborze ekogroszku warto zwracać uwagę na jakość, rozmiar kawałków, zawartość siarki i dostawcę, aby zapewnić sobie optymalne warunki grzewcze. Dobry ekogroszek to doskonały sposób, aby oszczędzać na kosztach ogrzewania, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.